Cizrna se získává z rostliny jménem cicer arietinum neboli cicer beraní, který se vyznačuje výškou 40cm a malými lusky, kde jsou zpravidla uloženy dvě až tři semínka. Chuťově nejvíce připomíná vařený hrách, ale má ještě lehce oříškovou příchuť. Cizrnu nejvíce pěstují Indové, Turci, Kanaďané, Australané, Syřané, Američané a Mexičané. Cizrna neboli hrách římský je na našem území stále nedoceněnou luštěninou.  Využití cizrny v kuchyni je široké. Připravují se z ní polévky, saláty, dušené pokrmy,... Celý popis

Koupit za 265 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Cizrna se získává z rostliny jménem cicer arietinum neboli cicer beraní, který se vyznačuje výškou 40cm a malými lusky, kde jsou zpravidla uloženy dvě až tři semínka. Chuťově nejvíce připomíná vařený hrách, ale má ještě lehce oříškovou příchuť. Cizrnu nejvíce pěstují Indové, Turci, Kanaďané, Australané, Syřané, Američané a Mexičané.

Cizrna neboli hrách římský je na našem území stále nedoceněnou luštěninou. 

Využití cizrny v kuchyni je široké. Připravují se z ní polévky, saláty, dušené pokrmy, pomazánky nebo se podává jako příloha. Typická je pro středomořskou a blízkovýchodní kuchyni. Mezi tradiční pokrmy z cizrny patří velmi známá pomazánka zvaná „hummus“ a smažené koule falafel z rozmačkané a okořeněné cizrny. Cizrna se také pražila a přidávala do kávy, a to nejen ve Francii. I na Balkáně bylo téměř tradicí, že do pravé zrnkové kávy přidávali malé množství pražené a umleté cizrny – prý pro lepší pěnu.

Návod na přípravu: Cizrnu namočte ideálně přes noc (12 hodin) do vody a poté ve stejné vodě vařte do měkka cca 40 minut.

Průměrné nutriční hodnoty na 100 g výrobku (v syrovém stavu)

Energetická hodnota

1413 / 336

kJ / kcal

Bílkoviny

20,0

g

Sacharidy                     

43,0

g

- z toho cukry

3,6 

g

Tuky                      

5,7

g

- z toho nasycené mastné kyseliny

1,0

g

Sůl

0,09

g
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Arax