Paulinie nápojná, ani Paullinia cupana nám asi moc neřekne. Ačkoli se jedná o český a latinský název jedné velmi známé rostliny, narazili bychom na něj jen v odborné literatuře. Mnohem častější a známější je tak název Guarana. Jedná se o popínavou dřevnatou rostlinu dosahující výšky až 12 metrů. Její listy jsou takzvaně licho-zpřežené oválného tvaru. Nejvíce nás budou však zajímat semena. Ani ne tak z hlediska pěstitelství, to by v našich podmínkách nebylo možné, spíše kvůli jejím účinkům na naše... Celý popis

Koupit za 195 Kč

Popis

Paulinie nápojná, ani Paullinia cupana nám asi moc neřekne. Ačkoli se jedná o český a latinský název jedné velmi známé rostliny, narazili bychom na něj jen v odborné literatuře. Mnohem častější a známější je tak název Guarana. Jedná se o popínavou dřevnatou rostlinu dosahující výšky až 12 metrů. Její listy jsou takzvaně licho-zpřežené oválného tvaru. Nejvíce nás budou však zajímat semena. Ani ne tak z hlediska pěstitelství, to by v našich podmínkách nebylo možné, spíše kvůli jejím účinkům na naše tělo. Semenům se přezdívá oči džungle, za což je přímo zodpovědný jejich vzhled. Květ je bílé až nazelenalé barvy s červeným jádrem. Červený obal po odkvětu praskne a na svět vykoukne hnědé nebo černé semeno obalené bílou dužinou. V tomto stavu připomíná oko (někdy se přezdívá jako brazilské kakao). Je to nejspíše právě vzhled, který dal příčinu ke vzniku legendy vázající se ke Guaraně.

Podle prastaré legeny kmenu Sateré-Maué, kdysi dávno zabila nelidská entita v podobě hada milované dítě. To přineslo neklid v řadách vesničanů. Aby je utišil, vzal jeden z bohů oči dítěte a zasadil je. Z pravého, které zasadil do vesnice, vyrostla zdomácnělá Guarana. Z levého, zasazeného v džungli, vyrostla divoká Guarana. Vesničané plody uctívají, považují je za posvátné. Do dnes je z nich vyráběn nápoj a odvar. Proč? Právě kvůli účinkům, které má. Jaké to jsou?

Poprvé si účinků všiml misionář Joao Felipe Bettendorf v 17. století. Působil v jedné misii na břehu řeky Maués, tamější vesničané projevovali nevídané známky vitality, ale i aktivity a bdělosti. Začal se zajímat o původ těchto účinků. Díky tomu podal na konci 17. století písemnou zprávu, kde přímo popisuje účinky brazilské Guarany. Díky tomu se dostala semena do ruky botanikovi Theodoru von Martisovi. Tomu se podařilo kolem roku 1700 izolovat zvláštní krystalickou látku, kterou nazval guaranin. Látka byla postupem času přejmenována na Kofein, jak ho známe dodnes. Nastává tedy otázka - co je to za účinky, které udělali z Guarany tak známý produkt?

Složení Guarany

Nejdůležitějšími složkami Guarany jsou především tak zvané kardiostimulanty teobromin, teofylin a hlavně - kofein. Mezi dalším můžeme zauvažovat i třísloviny, alkaloidy, škrob a další. Maximální indikovaná dávka není tak vysoká, abychom si museli zmiňovat nutriční hodnoty typu sacharidy, tuky, bílkoviny a další. Látky, které jsme si zmínili hned na začátku jsou pro nás však nejdůležitější. Jsou to právě ony, které mají na svědomí hlavní účinky.

Jak to vše účinkuje

Co dobře známe, jsou účinky kofeinu. Jedná se o alkaloid, stimulant, který působí na naši centrální nervovou soustavu. Dokáže tak oddálit pocit únavy, zbystřit naše smysly a dodat ztracenou vitalitu. Urychluje totiž mimo jiné i náš metabolismus, což je velmi důležité. K tomu účinkují i kardiostimulanty, tedy látky, které urychlují náš srdeční rytmus a tím dopomáhají k lepšímu prokrvení celého těla. Těmito látkami jsou teobromin a teofylin. Teofylin navíc působí jako lehké antiseptikum. Dalšími látkami jsou například třísloviny, které pomáhají při průjmech. Stimulační účinek, který Guarana nabízí se dá velmi dobře využít například u řidičů, studentů, nebo lidí s vyšším pracovním nasazením. Guarana navíc i zlepšuje paměť, což je také pozitivní. Nabízí se však hned dva účinky, které se dají zmínit.

Guarana a hubnutí

U mnoha produktů vznikla domněnka, že přímo způsobují hubnutí. Jinak to bohužel není ani u Guarany. Tato domněnka je však mylná. Tvrzení by se dalo upřesnit takto - Guarana nepřímo podporuje hubnutí. Co rostlina umí je urychlit náš metabolismus, což je prakticky jeden z podmínek hubnutí. Tím, že se urychlí metabolismus, se lépe odbourávají tukové buňky, které mohou být rychleji zpracovány ze strany těla. To je tak jediné, co bychom mohli k hubnutí a Guaraně říci. Pokud tedy ke zdravé a vyvážené stravě přidáme trochu pohybu a Guaranu, bude se nám hubnout dobře.

Proti únavě - Guarana

Při únavě se nám postupně snižuje mozková činnost, metabolismus se zpomaluje a tělo upadá do fáze, kdy nemáme už na nic sílu, vitalita je pryč a vnímání se dostává na bod mrazu. Kofein spolu s teobrominem a teofylinem dokáží tento proces odvrátit. Nastartují metabolismus a opět zrychlý mozkovou činnost. Díky tomu se pocit únavy oddálí a my můžeme normálně fungovat. Guarana se svými aktivními látkami je tedy skvělá proti únavě. Nic se ale nesmí přehánět!

Vedlejší účinky užívání

Kdybychom úmyslně převyšovali dávkování Guarany, může dojít k tak zvanému předávkování kofeinem. To se projevuje nespavostí, poruchami spánku, ale také změnami nálad a podrážděností. Měli bychom tedy vždy dodržovat dávkování, abychom tomuto problému předešli. Dejme pozor na užívání během těhotenství a kojení. Do těchto období kofein nepatří. Stejně tak pokud máme problémy s vysokým krevním tlakem, nebo s kardiovaskulárním systémem.

Jaká je denní dávka?

Za ideální denní dávku se považuje u běžného prášku ze semen 5 gramů (5x odměrka 1g). To představuje zhruba jedna kávová lžička. Na každého účinkuje Guarana jinak, proto bychom měli začít na nižších dávkách.

Jak nejlépe užívat...

U prášku se jeví jako nejlepší rozmíchání ve vodě. Můžeme stejně tak zalít horkou vodou a vytvořit tak odvar.

Odvar pro dobré ráno

Pokud bychom chtěli omezit přísun kávy, můžeme ji nahradit odvarem z Guarany. Stačí na to denní dávka 5 gramů zalitá cca 200 mililitry horké vody. Guarana je mnohem zdravější, než káva. Obsah látek zaručuje lepší průběh a pozvolnější nástup účinků. Navíc obsahuje více kofeinu, až 8% oproti kávě, která má většinou kolem 2%. Představuje tak mnohem lepší variantu.

Jak kombinovat?

Guarana je sice skvělá, ale na druhou stranu bohužel její účinky nastupují až déle. V tom se liší Cola nitida, nebo Cola acuminata. Jejich účinky naopak přichází rychle, ale rychle mizí. Skvěle se tedy doplňují. V okamžiku, kdy končí Cola, Guarana nastupuje. Touto kombinací získáme skvělý prostředek proti únavě.
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Botanic