Čajová směs vhodná pro doplnění pitného režimu dětí i dospělých.  Meduňka a lipový květ působí relaxačně, napomáhají usínání. Společně s dobromyslí podporují trávení. Bez chemických přísad a aromat. Schváleno Českou pediatrickou společností. Meduňka lékařská  Příznivě působí při nadýmání, při nervových problémech, migrénách, bolestivé menstruaci, při lehčích formách nespavosti a chronických zánětech žlučníku. Latinský název: Melissa officinalis L. (Lamiaceae - Hluchavkovité) Lidové názvy: Apiastrum,... Celý popis

Koupit za 62 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších
Zobrazit další nabídky

Popis

Čajová směs vhodná pro doplnění pitného režimu dětí i dospělých. 
Meduňka a lipový květ působí relaxačně, napomáhají usínání.
Společně s dobromyslí podporují trávení.
Bez chemických přísad a aromat.
Schváleno Českou pediatrickou společností.

Meduňka lékařská 
Příznivě působí při nadýmání, při nervových problémech, migrénách, bolestivé menstruaci, při lehčích formách nespavosti a chronických zánětech žlučníku.

Latinský název: Melissa officinalis L. (Lamiaceae - Hluchavkovité)
Lidové názvy: Apiastrum, melisa, marulka, matečník, medlinka, včelanka, doušník, citronelka, citronová melisa, doubravnice, kocúrník, lemonka, marule
Sbíraná část: Nať (Melissae herba)
Obsahové látky: Silice (hlavně s obsahem citronelalu, citralu, citronelolu, geraniolu, linalolu), flavonoidy, triterpeny,organické kyseliny.
Doba sběru: Červen - září
Sušení, sesychací poměr: Aby si meduňka ponechala svěže zelenou barvu a typickou citronovou vůni, je třeba usušit ji co nejrychleji. Sušíme ji rozprostřenou v sušárně při teplotě do 35 °C. V malém množství ji lze usušit i ve stínu, vždy za dostatečného proudění vzduchu. Pozor, snadno se zapařuje a černá. Nať meduňky balíme do papírových pytlů nebo jutových žoků. Sesychací poměr 5:1. 

Lípa malolistá, lípa velkolistá 
Používá se jako potopudný prostředek při nachlazení, zápalech dýchacích cest a horečce. Zvyšuje vylučování moči a zlepšuje trávení. Zevně se používá jako kloktadlo nebo jako přísada do koupele. 

Latinský název: Tilia cordata MILL., Tilia platyphyllos SCOP., Tilia x vulgaris HEYNE (Tiliaceae - Lípovité) 
Lidové názvy: Srdčitá, skalní, zimní (lípa malolistá), širokolistá, velkokvětá (lípa velkolistá). 
Sbíraná část: Květ (květenství) (Tiliae flos). 
Obsahové látky: Flavonoidy (quercitrin, tilirosid, hesperidin), v malém množství silice, sliz a třísloviny. 
Doba sběru: Červen, červenec 
Sušení, sesychací poměr: Květ lípy sušíme ve vrstvě maximálně 5 cm. Vždy jej sušíme ve stínu a za stálého přístupu vzduchu. V žádném případě nesušíme květ na přímém slunci - droga ztrácí barvu i účinek. Během sušení načechráme. Nežádoucí je příměs plodů a rezavých květů. Dobře usušené květy balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr 5:1.   

Dobromysl obecná 
Používá se pro zlepšení chuti k jídlu, při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu. Zevně se používá pro přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení.

Latinský název: Origanum vulgare L. (Lamiaceae - Hluchavkovité)
Lidové názvy: Voněklas, červená lebeda, mysl domácí, dobrá mysl, dobrotnice, zimní majoránka, dobráček, divoká marjánka, oregano, oreganum, origanum, pamajorán
Sbíraná část: Nať (Origani herba)
Obsahové látky: Silice, hlavní složkou je thymol, karvakrol.
Doba sběru: Červenec - srpen
Sušení, sesychací poměr: Nať sušíme na stinných a vzdušných místech ve vrstvě do 20 cm. Můžeme ji také sušit zavěšenou ve svazečcích v místech, kde můžeme zajistit dostatečný přívod vzduchu. Je nutné vždy dbát na to, aby droga byla dostatečně suchá i uprostřed svazku. Pokud použijeme teplo umělé, tak pouze do 35 °C. Droga je silně aromatická, a proto je dobré ji sušit vždy odděleně od ostatních rostlin. Balíme ji do jutových nebo polypropylenových žoků. Sesychací poměr: 4:1.

Rooibos 
Rooibos neobsahuje kofein, má nízký obsah tříslovin a obsahuje flavonoidy, u nichž byl prokázán příznivý antioxidační účinek. Obsahuje rovněž celou řadu minerálních látek. 

Latinský název: Asphallathus linearis (Burm.f.) R. Dahlgr. (Fabaceae - Bobovité) 
Sbíraná část: List 
Obsahové látky: Kyselina askorbová, fluoridy, stopy silice, fenolové kyseliny, flavonoidy (aspalathin, orientin, rutin, isoquercitrin), minerální látky. 
Doba sběru: Leden až březen 

Lékořice lysá 
Používá se při onemocnění horních cest dýchacích, ulehčuje odkašlávání, působí mírně projímavě a protizánětlivě na hladké svalstvo žaludku a střev.

Latinský název: Glycyrrhiza glabra L. (Fabaceae - Bobovité)
Sbíraná část: Kořen (Liquiritiae radix)
Doba sběru: Červen nebo říjen
Sušení, sesychací poměr: Kořeny se sbírají v červnu nebo v říjnu (u druhu pěstovaného třetím rokem), a to nejlépe v době, kdy rostlina nasazuje květ. Nejméně glycyrrhizinu mají v srpnu, jarní výnos je nižší nez podzimní. Po vykopání se kořeny rychle omyjí, popřípadě oloupou a suší se nejvýše při 40 °C. Droga má slabý charakteristický pach a sladkou chuť. Kořeny se loupou, aby se odstranily pryskyřičnaté, nepříjemně chutnající látky. Správně sušená, loupaná droga má sírově žlutou barvu.
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Leros
Druh čajů bylinné
Hmotnost 1.5 g
Od ukončeného 6. měsíce
BIO ne
Typ čajů sáčkový
Počet sáčků 20
Bez lepku ano
Bez přidaného cukru ano
Zobrazit více parametrů