Vodní mlýnské kolo je velmi žádaná dřevěná dekorace na zahradu. Jedná se o zmenšenou repliku mlýnského kola na vrchní vodu s vantroky. Kolo je otočné na ocelových tyčkách v pouzdrech z tvrdé hmoty. Rozměry cca: výška 35 cm x hloubka 37 cm x šířka 14 cm , průměr kola 21 cm Materiál : Dřevo masivní (nejčastěji borovice) - přírodní provedení, bez povrchové úpravy Zpracování : standardní kvalita pro zahradní dekoraci Doporučení : při umístění ve venkovním prostředí určitě doporučujeme nalakování bezbarvým... Celý popis

Koupit za 699 Kč

Popis

Vodní mlýnské kolo je velmi žádaná dřevěná dekorace na zahradu.
Jedná se o zmenšenou repliku mlýnského kola na vrchní vodu s vantroky.
Kolo je otočné na ocelových tyčkách v pouzdrech z tvrdé hmoty.
Rozměry cca: výška 35 cm x hloubka 37 cm x šířka 14 cm , průměr kola 21 cm
Materiál : Dřevo masivní (nejčastěji borovice) - přírodní provedení, bez povrchové úpravy
Zpracování : standardní kvalita pro zahradní dekoraci
Doporučení : při umístění ve venkovním prostředí určitě doporučujeme nalakování bezbarvým lakem nebo namoření vhodnou lazurou s UV filtrem podle doporučení výrobce, většinou ve dvou až třech vrstvách.
Vyrobeno v ČR
 
Historický popis :
Vodní kolo nebo také mlýnské kolo je jedním z nejstarších zařízení k získání energie z tekoucí vody.
Síla vodního proudu byla jedním z prvních využívaných zdrojů energie. Používání vodního kola bylo rozšířeno již od starověku, dále pak ve středověku a i na počátku novověku. Nejčastěji to bylo pro pohon vodních mlýnů, kde se mlelo obilí. Později bylo používáno i pro pohon mechanismů v kovářských dílnách (na hamrech) a také na pilách. Mimo historické expozice a dochované stavby se lze ještě dnes setkat v některých zemích s používáním vodního kola například pro čerpání spodní vody.
Typy vodních kol
Klasické vodní kolo bývalo obvykle vyrobeno z dubového dřeva a po obvodu mělo řadu dřevěných lopatek nebo kapes. Z pohledu vodního pohonu lze vodní kola rozdělit na tři druhy :

Kolo na spodní vodu (využívá energie vody proudící pod ním)
Kolo na střední vodu (využívá i energie vody, která je k němu přiváděna výše, než je hladina odtékající vody, dochází tak k delšímu kontaktu kola s vodou).  Oba druhy kol se otáčí spodní částí ve směru toku vody.
Kolo na vrchní vodu (voda je přivedena vantroky na vodní kolo a to se otáčí ve směru proudu vody)

Zajímavost :
Vodní kola bývala také umístěna na plovoucích mlýnech - lodích a jednalo se o kola na spodní vodu. Při poklesu vody klesal celý mýn a odpadla tak regulace přítoku vody a nehrozilo také vyschnutí.
Vodní kolo bylo ve dvacátém století nahrazeno mnohem účinnější vodní turbínou. Na principu vodního kola také pracovaly dříve velice oblíbené dětské hračky našich předků - vodní mlýnky, které si děti často stavěly na potoce.
Zobrazit více