Čiroková mouka Že jste o čiroku nikdy neslyšeli a zní vám jako moderní chorvatská nadávka? Pak vězte, že se zemí na Jadranu nemá čirok vůbec nic společného, jedná se totiž o obilninu. Konkrétně o jednu z nejstarších obilnin, které lidstvo ve své historii poznalo – jeho kořeny spadají až do starověkého Egypta. Čirok je rod rostlin z čeledi lipnicovitých, který je pěstován jako obilnina a využíván k výrobě čirokové mouky, a také k technickým účelům i pro využití jako krmivo pro hospodářská zvířata.... Celý popis

Koupit za 94 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Čiroková mouka

Že jste o čiroku nikdy neslyšeli a zní vám jako moderní chorvatská nadávka? Pak vězte, že se zemí na Jadranu nemá čirok vůbec nic společného, jedná se totiž o obilninu. Konkrétně o jednu z nejstarších obilnin, které lidstvo ve své historii poznalo – jeho kořeny spadají až do starověkého Egypta. Čirok je rod rostlin z čeledi lipnicovitých, který je pěstován jako obilnina a využíván k výrobě čirokové mouky, a také k technickým účelům i pro využití jako krmivo pro hospodářská zvířata. Hojně využíván začal být již v období neolitu, tedy mladší době kamenné, kdy byl čirok domestikován. Stalo se tomu na Dálném východě.

Čiroku je někdy přezdíváno „velbloud mezi rostlinami“. Jeho největšími producenty jsou suverénně Spojené státy americké, se ztrátou druhá je Nigérie následována Indií, Mexikem a Súdánem. V USA je ovšem používán hlavně pro krmné a jiné účely, k největším konzumentům se tedy neřadí. První v této oblasti je Indie, druhá Nigérie, třetí Súdán, ve kterém je rovněž spotřebována takřka nejvíce čiroku na hlavu – 77 kilogramů ročně. Lepší je pouze Burkina Faso, jejíž průměrný obyvatel sní 86 kg čiroku ročně.

Použití

Čiroková mouka je přirozeně bezlepková, čehož rádi využívají nejenom celiaci. Lze jí nahradit skoro dvě třetiny klasické mouky, aniž by byl původní recept jakkoliv ovlivněn. Tato mouka je tmavší než ostatní mouky, proto se příliš nehodí do světlého pečiva.

Pokud byste chtěli mouku využít v nějakém tradičním receptu, zkuste třeba chléb naan – indický chléb. Na jeho výrobu potřebujete 200 gramů čirokové mouky, jeden větší smetanový jogurt, necelou lžičku prášku do pečiva, po čajové lžíci máku, římského kmínu a koriandru, a také 2 polévkové lžíce oleje, takřka jakéhokoliv. Vše kromě oleje smíchejte v misce, přidejte sůl podle chuti, a vytvořte těsto. Po pěti minutách na odpočinutí si olejem pomažte ruce a z těsta tvarujte placičky o průměru asi 8 cm. Ty poté vhoďte na pár minut na suchou pánev, a podávejte k indickým, arabským i africkým jídlům.

Skladování

Při teplotě do 25 °C a relativní vlhkosti vzduchu do 75 %.

 
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Vital Country
Množství 1000 g
Druh čirokové
Bezlepkové ano